Преминуо Томаж Шаламун

БЕОГРАД – Томаж Шаламун, један од водећих савремених европских песника, преминуо је у Љубљани у 74. години после дуже и тешке болести, саопштила је данас издавачка кућа Архипелаг.

Рођен 1941. у Загребу, Шаламун је гимназију завршио у Копру, а историју уметности на Универзитету у Љубљани. Радио је као професор на Академији ликовних уметности у Љубљани и као кустос у Модерној галерији у Љубљани.

Познат као концептуални уметник, Шаламун је један од најважнијих неоавангардних уметника у Источној и Средњој Европи.

Откако је половином шездесетих година објавио прву књигу песама „Покер”, Шаламун је израстао у велику фигуру модернизације савременог песништва.

Преводио је са шпанског, енглеског и француског језика. Књиге песама Томажа Шаламуна преведене су на више од двадесет језика и свуда су примљене са великим читалачким и критичким ођеком.

У САД, где је био гостујући професор на неколико универзитета, један је од најпознатијих и најутицајнијих савремених европских песника.

Након „Покера”, објавио је збирку „Улога пелерине” (1968), а затим, током 1970-их, 13 збирки, међу којима су „Ходочашће за Марушку”, „Бела Итака”, „Америка”, „Метода анђела”, „Историја светлости је наранџаста”.

Осамдесетих је објавио девет књига поезије, од којих је „Соy реалидад” посвећена Мексику.

„Дете и јелен”, „Кућа Маркова”, „Глаголи сунца”, „Црни лабуд” неке су од збирки из деведестих година, а од 2000. до 2010. објавио је још 11 књига.

„Архипелаг” је 2010. објавио његово „Годишње доба” у преводу Милана Ђорђевића.

Добитник је бројних књижевних награда у Слобенији и свету, од којих су најважније Прешернова награда, Јенкова награда, Европска награда за поезију града Минстера, Награда Алтамареа, Златни венац Струшких вечери поезије, Његошева награда.

Шаламун је заступљен у бројним антологијама модерне поезије.

Био је члан Словеначке академије наука и уметности.

Последњи пут Шаламун је боравио у Београду почетком новембра 2012. године, када му је, у оквиру Регионалне конференције Српског ПЕН центра, приређено велико књижевно вече на коме га је поздравила бројна публика свих генерација.