BEOGRAD – Tomaž Šalamun, jedan od vodećih savremenih evropskih pesnika, preminuo je u Ljubljani u 74. godini posle duže i teške bolesti, saopštila je danas izdavačka kuća Arhipelag.
Rođen 1941. u Zagrebu, Šalamun je gimnaziju završio u Kopru, a istoriju umetnosti na Univerzitetu u Ljubljani. Radio je kao profesor na Akademiji likovnih umetnosti u Ljubljani i kao kustos u Modernoj galeriji u Ljubljani.
Poznat kao konceptualni umetnik, Šalamun je jedan od najvažnijih neoavangardnih umetnika u Istočnoj i Srednjoj Evropi.
Otkako je polovinom šezdesetih godina objavio prvu knjigu pesama „Poker”, Šalamun je izrastao u veliku figuru modernizacije savremenog pesništva.
Prevodio je sa španskog, engleskog i francuskog jezika. Knjige pesama Tomaža Šalamuna prevedene su na više od dvadeset jezika i svuda su primljene sa velikim čitalačkim i kritičkim ođekom.
U SAD, gde je bio gostujući profesor na nekoliko univerziteta, jedan je od najpoznatijih i najuticajnijih savremenih evropskih pesnika.
Nakon „Pokera”, objavio je zbirku „Uloga pelerine” (1968), a zatim, tokom 1970-ih, 13 zbirki, među kojima su „Hodočašće za Marušku”, „Bela Itaka”, „Amerika”, „Metoda anđela”, „Istorija svetlosti je narandžasta”.
Osamdesetih je objavio devet knjiga poezije, od kojih je „Soy realidad” posvećena Meksiku.
„Dete i jelen”, „Kuća Markova”, „Glagoli sunca”, „Crni labud” neke su od zbirki iz devedestih godina, a od 2000. do 2010. objavio je još 11 knjiga.
„Arhipelag” je 2010. objavio njegovo „Godišnje doba” u prevodu Milana Đorđevića.
Dobitnik je brojnih književnih nagrada u Slobeniji i svetu, od kojih su najvažnije Prešernova nagrada, Jenkova nagrada, Evropska nagrada za poeziju grada Minstera, Nagrada Altamarea, Zlatni venac Struških večeri poezije, Njegoševa nagrada.
Šalamun je zastupljen u brojnim antologijama moderne poezije.
Bio je član Slovenačke akademije nauka i umetnosti.
Poslednji put Šalamun je boravio u Beogradu početkom novembra 2012. godine, kada mu je, u okviru Regionalne konferencije Srpskog PEN centra, priređeno veliko književno veče na kome ga je pozdravila brojna publika svih generacija.
Tanjug