Preminuo Arsen Dedić

Poznati jugoslovenski i hrvatski kantautor Arsen Dedić preminuo je u ponedeljak u Zagrebu u 77. godini, posle duge i teške bolesti.

Pevač je pre dvadesetak dana zbog sepse primljen u Kliničko-bolnički centar Zagreb nakon što mu je ranije u Krapinskim toplicama ugrađen kuk. Međutim, u poslednja dva dana stanje mu se naglo pogoršalo. Dedić se već desetak godina borio sa zdravstvenim problemima, a 2004. u Padovi mu je presađena jetra.

Svojim autorskim radom Arsenije – Arsen Dedić izvršio je značajan uticaj na muziku u nekadašnjoj Jugoslaviji. Rođen je 28. jula 1938. u Šibeniku od oca Jovana i majke Jelke a muziku je počeo da uči u osmoj godini. Prvo je počeo da svira flautu i klavir. Po završetku gimnazije preselio se u Zagreb, upisao je Pravni fakultet, srednju muzičku školu, a zatim i Muzičku akademiju na kojoj je diplomirao.

Prvu ploču objavio je sa Ljubljanskim diksilend ansamblom sa „Zapleši tvistom” – prepevom hita „Let’s Twist Again”. Kao kompletan autor prvi put se predstavio 1963. na festivalu u Splitu kada je izveo pesmu „Onaj dan”. Tokom šezdesetih godina karijeru je vezao za festivale („Beogradsko proleće”, „Vaš šlager sezone”, u Opatiji, Splitu, Zagrebu…) nižući hitove i nagrade. Inače, prvi solistički koncert održao je decembra 1965. u Domu sindikata u Beogradu.

Prvi samostalni album „Čovek kao ja” objavio je 1969. sa hitovima: „Moderato Cantabile”, „Kuća pored mora”, „Bit ćeš uvek moja”, „Sve što znaš o meni”, dok je pločom „Arsen II” potvrdio svoje kvalitete, predstavljajući publici: „O mladosti”, „Ne plači”, „Takvim sjajem može sjati”. Usledio je dupli album „Homo Volans” (1973.) sa pesmama „Tvoje nežne godine”, „Laku noć muzičari”, „Modra rijeka”.

Unoseći u svoju poeziju i romantiku i elemente ironije i satire, Dedić je tokom sedamdesetih snimio ključne autorske ploče, ali se ogledao i na drugim poljima. Radio je ploče za decu, komponovao na tekstove pesnika ali i za kolege: „Bijelo dugme”, Josipu Lisac, Zdravka Čolića, a redovno i za suprugu Gabi Novak.

Sarađivao je sa Zoranom Predinom, a u pesmi „Domovina” pridružio im se Bora Đorđević sa kojim su 1989. zajedno nastupali. Posle pauze zbog raspada SFRJ, 1993. je objavio album „Tihi obrt” na kojoj je uz Gabi učestvovao i njihov sin Matija koji je svirao klavir. U pesmama „Između nas rat je stao”, „Majka hrabrost”, „Mocartova godina 1991.” na u njegovoj poeziji i muzici čule su se ratne refleksije.

Tokom karijere, Dedić je pisao muziku za pozorište, film i TV. Glumio je u filmu „Višnja na Tašmajdanu” 1968. a prvu knjigu poezije „Brod u boci” objavio je 1971. Izdanje je doživelo brojna izdanja i tada impresivan tiraž od 80.000 primeraka, što ne treba da čudi, jer je pesma „Ne daj se, Ines” bila prihvaćena od svih generacija.

Bio je duhovit ali i roničan, često i provokativan, a na intervjue je pristajao ako je bio slobodan i raspoložen. U intervju za naš list pre četiri godine, citirajući Felinija, u samo jednoj rečenici, kratko je sumirao svoj radni vek, a možda i život:

„Moj svet je cirkus i moj svet je svet žena”.

------------------------------------------------------------------

Prijatelji o Arsenu: Otisao veliki čovek, pesnik, umetnik

ZAGREB/BEOGRAD - Otišao je veliki pesnik, veliki čovek, veliki prijatelj, jedan muzičar, jedan trubadur i jedan pomalo slikar, rekli su prijatelji i kolege iz bivše SFRJ na vest o smrti Arsena Dedića, a prenosi Tanjug.

Malo ko nam je za naših žalosnih povesti toliko suza izmamio kao Arsen Dedić svojim pesmama, naveo je književnik Miljenko Jergović u tekstu u Jutarnjem listu.

O, kako se samo plakalo, gde god se razumevao ovaj jezik kao svoj materinji, i kako su samo bili raznoliki razlozi za plač nad pesmama Arsena Dedića. Kada čujem njegov glas s ploče „Pjevam pjesnike” kako peva Ujevićev „Odlazak”, meni se nepogrešivo plače, pa se ućutim, uvučem se u sebe i čekam da prođu te tri minute.

A to je samo jedna od barem 20 njegovih pesama uz koje se ne može ni razgovarati, ni ćutati, ni biti zajedno, ni biti sam, naveo je on.

„Iako, neverovatno je da umre tako živ čovek. Mora da se i smrt tome iznenadila. Nikada još u Hrvatskoj nije umro neko ko je bio toliko živ. Previše je to za jedan grob. Jedan pesnik, i jedan muzičar, i jedan trubadur, i još jedan pomalo slikar. Ako je stvarno umro Arsen Dedić, tada se cela naša zemlja, od severnih do južnih mora, od Atlantika do Urala, pretvorila u grob”, zaključio je Jergović.

Izgubili smo velikog čoveka, rekao je Jutarnjem slovenački kantautor Zoran Predin. „Kad ode takva osoba poput njega uvek ostane grozna praznina i ne znamo šta će biti dalje. Otišao je velikan i upravo zato je ta praznina tako velika”.

„Otišao je veliki pesnik, veliki čovek i veliki prijatelj. Otišla je duša koja je moje srce uvek punila velikom nežnošću”, dodala je muzičarka Tereza Kesovija.

Glumac Rade Šerbedžija je na vest o Dedićevoj smrti rekao da se za Arsenove prijatelje, porodicu, sve one koji su slušali i voleli njegove pesme dogodila jedna strašna smrt. „Smrt koja sve uništi, koja razori sve oko sebe. Smrt koja te baci u beznađe, smrt koja se dogodi kada padne jedan ovako veliki hrast”, rekao je Šerbedžija.

R.I.P. Arsen Dedić. Veliki car koji je obeležio jedno vreme i napisao mnogo predivnih pesama, poručio je preko Tvitera pevač Vlado Georgijev.

U svetu muzike i lirike niko mu nije ravan i čini mi se da ćemo se dugo načekati pre nego što nam se opet dogodi ovakav umetnik, rekao je Masimo Savić koji je sa Dedićem snimio duet „Za jednom kapi čistog života”.

„Javiše mi da si odustao od daljeg druženja sa svetom. Svet nikada neće odustati od druženja sa tobom dragi, veliki i jedini Arsene”, napisao je na Fejsbuku makedonski umetnik Zafir Hadžimanov.

Hrvatski muzičar Toni Centinski je, takođe preko Fejsbuka, naveo da je druženje sa gospodinom Arsenom bila privilegija, kao što je privilegija bila od njega učiti. „Pamtiću ga kao hodajuću instituciju i enciklopediju. Mislim da je imao toliko poučnih reči i rečenica da mu ni Gugl nije bio ravan. Cinik sa posebnim smislom za humor”, naveo je Cetinski.

„Velika je sada tuga...otišla je istinska legenda ne samo ovog našeg područja, nego legenda svetskog kalibra... Arsene hvala za umetnost!”, poručio je Đorđe Balašević i na Fejsbuku i Jutjubu postavio „Pesmu Arsenu”.