Preminula sopran Dobrila Bogošević

Nekadašnja prvakinja Opere Narodnog pozorišta sopran Dobrila Bogošević preminula je u Beogradu 12. januara u 88. godini. Sahrana će biti održana danas u 13 časova, na Novom groblju u Beogradu, saopštilo je Narodno pozorište.  
Dobrila Bogošević rođena je 20. avgusta 1929. godine u Uroševcu. Pre nekoliko godina, u okviru ciklusa „Susreti”, u Muzeju Narodnog pozorišta održano je veče sa ovom priznatom umetnicom koja je tokom duge i bogate karijere ostvarila niz uloga koloraturnog i lirskog faha. Tom prilikom, u znak zahvalnosti za sve što je učinila za svoju matičnu kuću, v. d. upravnika Dejan Savić uručio joj je Srebrnjak Narodnog pozorišta.

U razgovoru sa direktorom Muzeja Draganom Stevovićem, između ostalog, ispričala je da je neposredno po završetku Drugog svetskog rata, na insistiranje svoje sestre, otišla u Prizren gde je završila malu maturu, a potom je u Peći upisala Trgovačku akademiju.
Školske 1947/1948. godine dobila je stipendiju za školovanje glasa u muzičkoj školi pri Muzičkoj akademiji u Beogradu.

Na audiciji je pevala pesmu „Slavuj pile”. Posle udaje, 1950. godine, prešla je u muzičku školu pri Konzervatorijumu u Zagrebu, u klasi profesorke Marije Borčić.
„Moja profesorka bila je predivna, a radila je kao član Zagrebačke opere”, prisetila se tada Dobrila, koja je školovanje završila 1954. godine.
Već sledeće godine, kako je ispričala, učestvovala je na Internacionalnom takmičenju u belgijskom gradu Vervijeu, gde je osvojila treću nagradu.
Godinu dana kasnije, primljena je u stalni angažman Opere Narodnog pozorišta, gde je ostala do penzionisanja.

Debitovala je 11. novembra ulogom Đilde u „Rigoletu”. Od brojnih rola, posebno je izdvojila lik Violete iz Verdijeve „Travijate” koju je pevala punih 18 sezona i tom prilikom zabeležila je rekordnih 150 nastupa. Otkrila je i jedan interesantan podatak da je njen pokojni suprug odgledao tu predstavu čak 121 put.
U nizu premijera na matičnoj sceni tumačila je vodeće uloge u predstavama „Figarova ženidba”, „Boris Godunov”, „Bal pod maskama”, „Faust”, „Pokondirena tikva”, „Don Paskvale”, „Ivan Susanjin”, „Italijanka u Alžiru”, „Karmen”, „Boemi”, „Lučija od Lamermura”, „Pajaci”...
Za razna umetnička ostvarenja dobila je više priznanja.