БЕОГРАД – Адвокат и борац за људска права Срђа Поповић преминуо је у 76. години живота, после краће и тешке болести у Београду, јавља Б92.
Поповић је рођен у Београду, Правни факултет је завршио 1961. и постао партнер у породичној адвокатској канцеларији коју је 1933. основао његов отац Миодраг.
Убрзо је постао најистакнутији адвокат људских права у Југославији.
У новије време је у јавности говорио најчешће као адвокат породице убијеног премијера Србије Зорана Ђинђића и инсистирао је на расветљавању политичке позадине атентата.
Поповић је последњи пут гостовао на Б92 у емисији „Кажипрст” 24. септембра ове године, када је оценио да је Србија данас дубоко понижена земља, с политичарима који се боре за плен.
Говорио је о 13 година од пада Милошевића, о 5. октобру, данашњем друштву, мотивима, актуелној власти и потрошености опозиције, људи и идеја...
Током деведесетих година Поповић је био један од истакнутих бораца против режима Слободана Милошевића, а 1990. је покренуо први приватни медиј у тадашњој Југославији - недељник „Време”.
У богатој и дугој адвокатској каријери бранио је многе који су ухапшени после студентске побуне 1968. године, али и политичке дисиденте, па и контроверзне особе.
Бранио је младог Зорана Ђинђића, али и Добрицу Ћосића, Вука Драшковића, Мићу Поповића, Гојка Ђога, Леонида Шејку, Војислава Шешеља, Михаила Марковића, Драгољуба Мићуновића, Небојшу Попова, Косту Чавошког, Душана Макавејева, Жељка Ражнатовића Аркана, Фрању Туђмана, Владимира Шекса, Доброслава Парагу...
„Бранио бих и Дражу Михаиловића, и Ранковића да му је било суђено, и Степинца, а можете додати и било које име”, изјавио је Поповић и рекао да овдашња јавност једноставно не разуме улогу тужиоца и одбране на суду.
У свету је постао познат још 1976. године када је био на насловној страни лондонског „Тајмса”, који га је описао као „човека који је дуго жигосан у Југославији, јер је један од храбрих мушкараца и жена које бране прогоњене због својих уверења”.
Изрази саучешха поводом смрти Срђе Поповића
Либерално демократска партија, Социјалдемократска унија и организација „Лабрис” упутиле су данас изразе саучешћа поводом изненадне смрти адвоката и борца за људска права Срђе Поповића.
ЛДП је у саопштењу нагласио да је српско друштво одласком Поповића изгубило много - „адвокатуру и право једног од најталентованијих и највреднијих, полемика једног од најоштријих, јавно деловање једног од најупорнијих”.
Либерали, како је саопштено, изражавају жаљење породици и велику тугу јер су у јавном животу и професијама које иду уз њега, врло ретки људи који су били тако посвећени и истовремено релевантни као што је био Поповић.
Како се додаје, у различтим епохама, под углавном недемократским политичким околностима, Поповић се снажно залагао за плурализам, вредности грађанског друштва, људска права, гађење према бесмисленом насиљу и застрашујућем незнању.
„У свакодневној политици се нисмо увек слагали. Ипак, никада нисмо имали осецјај да смо на различитим странама. Борба за људска права, доследност у томе уз све ризике које то овде подразумева, професионалност у послу, искреност према друштву у коме се то ретко цени - то су биле особине Поповићевог јавног ангажмана”, наводе из ЛДП.
Због тога је Поповић, како се додаје, био један од ретких са доследно грађеним јавним ауторитетом, заслуженим и у временима насиља, ратова, безумних сукоба, страдања сваког другачијег мишљења.
Таквих људи са таквим референцама и ауторитетом у Србији и овом делу Европе нема много и то из много разлога, сматрају из ЛДП.
„Наша је обавеза да их у будућности буде више. И да тај углед заслуже у срећнијим и лепшим временима, оним за које се и Срђа Поповић тако срчано борио”, закључује се у саопштењу.
Поводом изненадне смрти Поповића, СДУ је саопштила да његов одлазак представља ненадокнадив губитак за Србију.
Поповић је, како је саопштено, целокупну каријеру посветио заштити људских права у Србији, несебично се жртвујући за права сваког појединца на слободну реч али и за заштиту и развитак права и правде у Србији.
Из СДУ наводе да је Поповић великан грађанског покрета који је постао заштитни знак свих који се боре за слободу и право на различитост.
„Борба против вербалног деликта, залагање за увођење вишестраначког система, супротстављање рату у бившој Јуогославији и одлучност у расветљавању убиства премијера Србије остаће вечни легати Срђе Поповића”, наводе из СДУ.
„Лабрис”, организација за лезбејска људска права, саопштила је да смрт Поповића представља одлазак једног од најистакнутијих адвоката људских права у Југославији, познатог и по томе што је храбро заступао оптужене у политичким процесима који су ухапшени после студентске побуне 1968. године.
Његова смрт, како је додао, представља ненадокнадив губитак за српско друштво.
Из „Лабриса” тврде и да је Поповић један је од ретких који је атентат на премијера Србије Зорана Ђинђића назвао државним ударом, подносећи кривичне пријаве због побуне „Црвених беретки”.
Поповић је, како наводе, био и покретач и потписник петиција за укидање деликта говора, за укидање смртне казне, доношење закона о амнестији, увођење вишестраначког система у СФРЈ.
Фонет, Танјуг