БЕРЛИН – Бивши председник Немачке Роман Херцог преминуо је у 83. години.
Он је био седми председник Савезне Републике Немачке и ту је функцију као наследник Рихарда фон Вајцзекера обављао од 1994. до 1999. године, јавља Дојче веле
„Никада нисам хтео да будем председник кога свако може да дотакне, али сам хтео да будем председник коме свако може да се обрати, председник који је хтео да схвати људе”, рекао је Роман Херцог у говору којим се 1. јануара 1999. опростио од председничке дужности.
Баварац Херцог рођен је 1934. у Ландсхуту, а 1970. је као професор опште теорије права и државе ушао у ЦДУ.
Три године касније, почео је да се бави политиком, а десет година потом одлази у Савезни уставни суд у Карлсруеу. Од 1987. је био председник Суда.
Иако је цео свој живот био повезан са својом баварском домовином, „он је истовремено постао и космополита”, рекао је Хелмут Шмит.
У иностранству је Херцог уживао велики углед. На међународној позорници урадио је много тога како би се „побољшао штимунг”.
Поводом 50. годишњице побуне у Варшавском гету против националсоцијалистичког окупаторског режима, он се 1. августа 1994, како је рекао у свом говору, поклонио борцима који су учествовали у устанку, али и пред свим пољским жртвама рата: „Молим за опроштај за све што су вам урадили Немци.„
На тај начин говорио је из срца многих Пољака и широм света изазвао позитивне реакције, подсећа Дојче веле.
Једна је његових најважнијих тема било је сећање на нацистичку диктатуру. Почетком јануара 1996, Херцог је, уз сагласност свих странака, 27. јануар прогласио за Дан сећања на жртве националсоцијализма.
На тај исти дан је 1945. ослобођен концентрациони логор Аушвиц – „због тога и опомињем на сећање и преношење сећања”, рекао је Херцог 19.1.1996. у Бундестагу. (ФоНет)
Random autor