У 91. години данас је после дуге и тешке болести преминуо последњи комуниста на челу Пољске, Војчех Јарузелски, човек који је 1981. године увео у Пољској ратно стање, али осам година касније на Округлом столу са опозицијом помогао да се мирно и без насиља демонтира комунистички режим.
Генерал Јарузелски једна је од најконтроверзнијих личности поратне историје Пољске, што су илустровале и редовне демонстрације његових присталица и противника испред његове куће у Варшави у ноћима између 12. и 13. децембра, у време када је Јарузелски увео ванредно стање.
„Ако сам неком несто скривио, свесно или нехотице, извињавам се”, више пута је после пада комунизима тражио опроштај од Пољака, али, као и већина Пољака у анкетама, тврдио је до краја да је његова одлука да 1981. године угуши радничка и грађанска права Пољака била исправна, како то тенковима не би учинио Совјетски Савез.
„Наша домовина нашла се пред амбисом”, обзнанио је Јарузелски 1981. године Пољацима да у земљи уводи ванредно стање, да су тенкови на улицама, а још током ноћи почела су хапшења хиљада активиста независних синдиката Солидарност.
За 586 дана, до 22. јула 1983. године, колико су Пољаци живели у страху ванредног стања, у сукобима са војском и полицијом погинуло је више од 100 људи, интернирано је преко 3.000, а ухапшено преко 10.000.
„Знајући расположење и темперамент Пољака, то не би било ванредно стање, већ рат. (Пољска) Армија би се супротставила Русима, а ја бих први добио метак у чело”, казао је Јарузелски.
Сада ће му судити само историја, један је од првих наслова некролога генералу у пољским медијима.
Јарузелски се нашао на оптуженицкој клупи за више злочина комунизма, а главно суђење, за увођење ванредног стања, прекинуто је због изузетно лошег здравља генерала који је последњих година боловао од рака.
Уз неоспорно лично поштење, у судбини генерала Јарузелског трагично се прелама и судбина саме Пољске.
Као дете одвучен је са породицом у Сибир, борио се у Другом светском рату, стао 2008. године пред суд за велеиздају, тражио опроштај од Чеха за то што је послао и пољске војнике у „братску помоћ” совјетској окупацији Чехословачке, активно помогао да се преко Округлог стола са опозицијом дође до првих слободних избора 4. јуна 1989. године.
„Не браним Јарузелског и друге који су увели ванредно стање, јер сам смртни непријатељ комуниста. Али да су генерали живели у друга времена, били би велики људи”, рекао је поводом тог суђења легендарни вођа отпора Пољака тоталитарном систему, који је Јарузелски гушио, Лех Валенса.
„Да није било генерала Јарузелског, не би данас било слободне Пољске, не би било демократских промена”, казао је Валенса алудирајући, на конструктивну улогу коју је Јарузелски одиграо у Округлом столу 1988. године и мирној предаји власти опозицији.
Војћех Јарузелски рођен 6. јула 1923. године у Курову. Завршио је совјетске официрске школе и 1956. године именован за најмлађег генерала у Пољској.
Био је редом од 1968. године министар одбране, 1981. године стао је на чело владе и изабрана за генералног секретара Централног комитета пољских комуниста.
Последњу функцију, председника већ слободне, демократске Пољске, обављао је кратко 1989. до краја 1990. године, након чега се повукао из политичког живота.
Даша Павловић, дописница агенције Бета