Смрти се није плашио. Умео је да каже: „Све пролази, све завејава снијег и смрт, али човјек отима од смрти колико може. А не може много”. – У својим делима, сумњајући у приче победника, откопавао је закопану истину
Јуче ујутру, у Институту за плућне болести у Београду, преминуо је Жарко Команин, један од најзначајнијих српских књижевника. Последњих неколико година мучио га је емфизем плућа, тешко је дисао, тешко се кретао.
Жарко Команин (1935), рођен је у селу Дреновштица, срез никшићки, у учитељској породици. Завршио је Филозофски факултет у Београду. Прву причу „Бјегунац” објавио је 1956. године. Десет година (1964-1974) био је позоришни критичар „Вечерњих новости”, потом је, од 1978. до 2001. радио као драматург у Народном позоришту у Београду. Аутор је култних драма: „Пророк”, „Пелиново”, „Огњиште”, „Тимочка буна”, „Вож Карађорђе и кнез Милош”, „Годо је дошао по своје”, збирке прича „Закопано и откопано”, романа: „Колијевка”, „Костанићи”, „Провалије”, „Преступна година”, „Господ над војскама”, „Ако те заборави, мој оче”, „Љетопис вјечности”.
У својим делима откопавао је закопану истину. Мучили су га братоубилачки рат и оцеубиство, сумњао је у истину победника, поготово када је схватио да је у њој много лажи. Било је то време када су закопаване цркве, када се судило Богу. Комунисти су желели све да закопају и пошаљу у заборав. У Никшићу, 1953. године, избацили су га из Народне омладине. У Горњем Пољу, близу Никшића, судили су Богу. Осудили су га на смрт, ставили у ковчег и сахранили испред цркве. Много година касније, Команин ће написати причу о сахрањивању цркве Свети Никола. Када је објављена збирка прича „Закопано и откопано”, рекао је: „Многе сам приче, од 1956. до данас, објавио по листовима и часописима, и оне, закопане, почивају у њима, као у затрављеним гробницама. Сада, неке од њих, откопавам и вадим из њихових расијаних гробова и поново их сахрањујем у овој књизи, на једном мјесту, у заједничком гробљу, да леже једна поред друге, занавјек”.
Подсећао је на српску пословицу: Брат брата над јаму води, али га у њу не баца. У нашем грађанском рату, комунисти се нису придржавали ове пословице: брат је ујамио брата и за то у миру добио одликовања. Победници су терали поражене да све забораве. Шездесет година истина је закопавана. Али, истина не може да трули и нико не може побећи од суда Божјег. У роману „Ако те заборавим, мој оче”, аутор прича причу о оцу: „Ако је ја не испричам, остаће и отац, и прича, и ја закопани у гробу времена”. Ипак, имао је разумевања за крвнике, сматрао је да је њима теже, него жртви. Боље је бити гоњен, него прогонити. Осећај стида је дубљи од бола, као што је срећа дубљи осећај од несреће. Моћ стида расте са растом свести.
Када су у Црној Гори, после десет година, обновили „Његошеву награду”, како би сачували успомену на „великог црногорског песника”, Команин је рекао да име песника Његоша не може нико да утули. Залуд су то покушавали некадашњи комунисти и данашњи клонирани комунистоиди. Његош је људска, песничка, владарска, црквена и српска планина коју је Бог створио. Док је српског рода и језика – Његош не може умрети. Његош је српски израз и снага. Када су комунисти разорили Његошев гроб, они су га тиме још више усадили у земљу, у свој народ и српски језик.
Много га је љутило преименовање српског језика у црногорски и стварање нове азбуке са 32 слова. Говорио је да су „о великом јаду забавили и себе и свет”. Лаж не може да постане истина, нити маленост бити велика. У свакој области људског рода и духа, не само у Србији и Црној Гори, сваки бакин кокот верује да пева и не зна да он, уствари, кукуриче.
Његов последњи роман „Љетопис вјечности”, који је објавила Српска књижевна задруга, био је у најужем избору за НИН-ову награду, као и награде „Меша Селимовић” и „Извиискра Његошева”, али су му све измакле за по један глас. А онда је из Врања стигла вест да је добио награду „Борисав Станковић”. Искрено се обрадовао, јер је волео и ценио Бору Станковића, али у Врање, због болести, није могао до дође на свечано уручење. У писму које је послао стоји да је Борина књижевна њива – њива лепоте, њива истине, њива поражених, понижених и увређених, њива на којој и онај који пише и онај који чита написано може да умре од лепоте и истине.
Било је договорено да Мирослав Цера Михаиловић, главни и одговорни уредник Књижевне заједнице „Борисав Станковић”, када то прилике дозволе, дође у Београд и писцу уручи награду. Нажалост, Команин се преселио у своје митско место Пелиново, у вечност, тамо где је сав његов живот и сва његова литература.
Смрти се није плашио. Умео је да каже: „Све пролази, све завејава снијег и смрт, али човјек отима од смрти колико може. А не може много”. Биће, по сопственој жељи, сахрањен у завичају, у Никшићу. У једном разговору за „Политику”, рекао је: „Завичај је оно чега се сећамо. Завичај је и колијевка и гроб, микрокосмос”.
Време сахране Жарка Команина, кога су од миља сви звали Жања, биће накнадно саопштено.
Зоран Радисављевић
-----------------------------------------------------------
Усамљени вук наше књижевности
Драган Лакићевић, књижевник: Драмски и прозни писац Жарко Јовановић узео је за књижевно презиме припадништво свом ужем завичају – Команима, јер се тако, на граници Црне Горе и Брда, на граници старог и новог доба, добра и зла, збива његово књижевно дело које тек треба прочитати и проучити.У завичају Команин проводи детињство, све од страшног судара: „Исклати се браћа међу собом”... Тај судар–морални и метафизички, више него идеолошки и историјски, постаће позорница његових драма и романа. У појединим сегментима те личне, породичне и националне трагедије наш писац препознаје библијске формуле и системе, варира их нашим именима, портретима, судбинама... У тренуцима опредељења за Божју правду и истину, кад се његова ужа отаџбина Црна Гора вероломно отцепљује од свог српског искона, Команин ураста у биће књижевности и културе коју су створили Матавуљ, Љубиша, Кочић, Андрић, Бора Станковић, Миодраг Булатовић... Признања добија у Врању, где је, опет, чим је Команину додељена награда с именом писца „Нечисте крви”, срушен споменик песника „Старих дана” и „Божјих људи”... И Команин је писац срушених престола и оборених вредности – српски писац.
Марко Недић, књижевни критичар: Подједнаком и истинском љубављу према српском језику и књижевности, и према завичајном простору у Црној Гори, достојанством и стабилношћу своје личности и сваком својом новом књигом Жарко Команин је потврђивао посебно и веома истакнуто место које има међу савременим српским писцима. Из узајамног деловања и прожимања онога што је чврсто уграђено у човеково биће и онога што му намећу историјске, друштвене и егзистенцјалне околности у којима постоји као јединка налазе се неке од најважнијих тематских и значењских особина његовог целокупног прозног и драмског дела. Поетизација времена детињства и младости у завичају, произашла из наглашеног емотивног и етичког односа према њима, поетизација језичких и стилских средстава у дочаравању дубоке доживљености ових појмова, најзначајније одређује количину и ниво уметничких одлика Команинових књижевних остварења.
Мирослав Цера Михајловић, књижевник: На дан кад је срушен споменик Бори Станковићу у Врању угасио се живот последњег добитника Борине награде Жарка Команина. Има ту неке чудне симболике, чудне подударности. Нажалост, ни онда, 29. марта, Жарко није могао да дође у Врање како бисмо му лично уручили награду. Из Клиничког центра, болестан, јављао се се по неколико пута дневно. Није крио велику радост и задовољство што је добио ово престижно признање, које носи име писца кога је, уз Његоша, сматрао највећим српским писцем. На вест о Жарковом одласку и његовој толикој журби да се што пре сусретне са Бором, и заједно са њим остане у историји српске књижевности, ми у Књижевној заједници Борисав Станковић посебно смо почаствовани што смо му доделом награде „Бора Станковић” испунили велику животну жељу и приредили можда последњу радост.
Милан Влајчић, књижевни критичар: Жарко Команин је био усамљени вук у нашој књижевности. Одличан приповедач, добар драмски писац, ове зиме се романом „Љетопис вјечности” нашао у најужем избору за НИН- ову награду, која му је измакла за длаку. Приликом свечане предаје НИН- ове награде, као председник жирија, имао сам осетљив задатак са саопштим како је он, по мом мишљењу, као и мишљењу професора Александра Илића, написао најбољи роман године, иначе не много изузетне у књижевном смислу, као што то нису ни многе у претходним деценијама. Није кокетовао са постмодернизмом, нити је умео да се отргне од традиције казивања, која иде од Миљанова и Лалића до данас. И у том његовом традиционализму видим лепу доследност, што је све ређа особина међу толиким превртачима и гутачима жаба на нашој књижевној сцени.
Ранко Јововић, песник: Жарко Команин је велики човек и велики писац. Писао је и написао изворну литературу о људској несрећи српског народа.Нико није тако искрено и емотивно бранио судбину свог народа у Другом светском рату.Он је несрећну војску која се борила на страни монархије против свих непријатеља српског народа доживио као личну судбину.
Он је истински бранио антифашистичку борбу монархистичке војске у отаџбини и борио се на страни жртава свих, и лажних и стварних, победника.Даром рођеног песника дубоко је пропатио судбину великих мученика равногорске војске, која је, што се већ данас јавно пише, била први антифашистички покрет у Европи.Био је и остао, дело је његово остало, на страни истине.Он није писао идеолошку литературу, његова литература је поезија на страни човека.
Велики смо пријатељи. Његов одлазак не доживљавам као одлазак заувек.Тамо је сада са својом браћом.
Милутин Мићовић, песник: Захваљујући Жарку Команину, Пелиново је израсло у култно место савремене српске књижевности. По духу песник и лирик, по тематици трагичар српске братоубилачке несреће, његово књижевно дело сазидано је пажљиво и већ стоји као један од најлепших споменика нашег народног удеса 20. века. Бескрајно тих, увек у бдењу над смислом сваке речи, његова реченица је постала савест српског језика. Простор Црне Горе, језик, лепота душе и трагика актера његовог сложеног и обимног књижевног дела, издигнути су до митских висина и покривени звезданим небом. Његова завршна борба у две последње књиге, остаће у памћењу српске књижевности као дивно чудо. Одласком Жарка Команина између нас, његова чудесна „Колевка” добила је бесмртна крила.
М.В. – Н. Ђ. – А. М.
Random autor