Преминуо кларинетиста Боки Милошевић

Познати српски кларинетиста Божидар Боки Милошевић преминуо је у Београду у 87. години, јавља РТС. Наводи се да је у годинама после Другог светског рата, Милошевић прво учио сам да свира, а потом је завршио Музичку академију. Постао је најпре члан, а онда и шеф Народног оркестра РТС где је остао све до пензије.

Милошевић је био професор Музичке школе „Јосип Славенски” и члан Београдске филхармоније. Наводи се да је широки репертоар деценијама представљао публици широм света и да је наступао и учествовао у музичким програмима и у позним годинама. Милошевић је имао четворо деце и сви се баве музиком. (Танјуг)

Отишао врхунски уметник који је обележио епоху

Отишао је врхунски уметник и добар човек који је обележио епоху, сложили су се саговорници Танјуга, Мерима Његомир, Бора Дугић и Дејан Петровић, поводом вести да је преминуо легендарни кларинетиста Божидар Боки Милошевић.

Пецачица народне музике Мерима Његомир каже да је Милошевић био изузетан уметник који је своју вештину радо делио са људима.

„Боки је био мој пријатељ и јако ми је жао што све овако завршило. Он је био јако вредан човек који је свако јутро устајао у 6.30 и вежбао кларинет пола сата. Чак и када је био на врхунцу каријере није одустајао од те рутине”, казала је она.

„Својим радом, посвећењошћу музици, обележио је епоху. Унапредио је Народни оркестар РТС-а револуционарним увођењем неколико иструмената у тај састав. Бокијеве ћерке Тијана и Ксенија су врхунски иструменталисти Београдске филхармоније”, рекла је Његомир. Цењени иструменталиста Бора Дугић наглашава да је Милошевић био један од најзначајнијих протагониста наше музичке сцене.

„Милошевић је био изузетан уметник. Прави узор великом броју младих музичара. Био је поннат по срдачном односу према људима. Волео је људе. Увек ме је учио да онај ко мрзи не може да буде врхунски иструменталиста. Многима је помогао да освоје свој простор у музици. Нема сумње да је својим радом обележио епоху и да иза њега остаје велика празнина на нашој уметничкој сцени”. казао је Дугић.

Трубач Дејан Петровић се сећа Милошевића као учитеља и врхунског иструменталисте. „Милошевић је био гост на једном од мојих концерата и тада сам помислио да вреди што се уопште бавим музиком када такав мајстор дели сцену са мојим оркестром. Његова каријера је обележила последњих 50 година уметничког стварања у области народне музике код нас. Био је аутор чије је дело обележило епоху” казао је Петровић.

Познати српски кларинетиста Божидар Боки Милошевић преминуо је у Београду у 87. години. Рођен је 1931. године у Прокупљу. Музиком је почео да се бави 1950. године, а у својој каријери сарађивао је са врхунским интерпретаторима народне музике код нас и био легендарни шеф Народног оркестра РТС-а. (Танјуг)

Саучешће министра културе Владана Вукосављевића

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић упутио је телеграм саучешћа породици музичара Божидара Бокија Милошевића.

„Животни рад Бокија Милошевића у народном оркестру РТС-а, у којем је свирао и којим је руководио, педагошки рад, али пре свега његово непоновљиво умеће и осећање врхунског инструменталисте, видљиво су уграђени у музичку баштину нашег народа. Од широке публике вољен, уважен од стручне јавности. Ако је у нашој народној музици, када поменемо виолину прво име на које помислимо Царевац, или за тамбурицу Јаника Балаж, на помен кларинета суверено први био је и остаје Божидар Боки Милошевић”, навео је министар у телеграму.

Он је додао да је за уметника највеће признање када га поистовећују са његовим инструментом.

„Поред других одличја, Милошевић је био носилац признања за врхунски допринос националној култури. Бокија више нема међу нама, али ће нас неодољиви звуци његовог инструмента, у бројним записима, подсећати на великог уметника”, додао је Вукосављевић. (Бета)