Дугогодишњи директор Издавачког предузећа „Просвјета” у Загребу, један од оснивача Београдског сајма књига, члан Надзорног и Главног одбора Српског књижевног друштва „Просвјета” и вишеструки донатор библиотеке тог српског друштва, преминуо је у 94. години, саопштило је Удружење издавача и књижара Србије. Овај истакнути члан српске заједнице у Хрватској с немерљивим заслугама за српско издаваштво, посебно у Хрватској, потиче из угледне породице Ћелап.
Његов отац Ђорђе после Првог светског рата основао је издавачку књижарницу „Ћелап и Поповац”, чија се вредна издања и данас могу наћи у антикваријатима. Ђорђе је водио књижару до 1941. када је ухапшен, а књижара је конфискована и потом после рата национализована.
Ипак, колоквијално име „Ћелап” међу старијим Загрепчанима носила је све време рада, док није пренамењена у апотеку. Бранислав Ћелап, који је дипломирао право, а похађао је и вишу школу за спољну трговину у Бечу, у „Просвјету” је дошао 1947. године.
Четири године касније постао је пословни секретар Удружења издавача и књижара Хрватске. За директора „Просвјете” изабран је 1953. и од тада је водио њену издавачку ђелатност. Један је од главних организатора првог међународног сајма књига који је 1956. одржан у Загребу, а онда, његовом заслугом, пресељен у Београд.
Имао је веома важну улогу у оснивању и развоју најзначајније манифестације посвећене књизи у овом делу Европе. Ћелап је уз Ђуру Пјевца био копредседавајући привременог одбора СКД-а „Просвјета”, чији је рад обновљен 1993. године.
Осим великог дела своје збирке књига и часописа, „Просвјети” је донирао средства којима су купљене витрине за библиотеку. Због својих заслуга један је од добитника Златне значке коју СКД „Просвјета” додељује својим истакнутим члановима.
Ћелап је преминуо 13. марта, комеморација ће бити одржана данас у дворани библиотеке „Просвјете” у Загребу, а биће сахрањен на Мирогоју.
Танјуг
Random autor