Академик проф. др Слободан Перовић (1932) преминуо је 17. фебруара у Београду, саопштило је јуче Удружење правника Србије. Професор је био председник Комисије за израду грађанског законика Републике Србије и оснивач Копаоничке школе природног права, која већ 31 годину окупља велики број правника из Србије, региона, Европе и целог света, а од 2005. се одржава под покровитељством Унеска.
Др Перовић је био редовни професор Правног факултета Универзитета у Београду, а матични предмет му је грађанско, посебно облигационо право. Био је дугогодишњи шеф Катедре за грађанско право и председник постдипломских студија. Велики број докторских и магистарских дисертација рађен је под његовим менторством. Био је члан и председник бројних универзитетских тела и професор по позиву на бројним правним факултетима у региону.
Генерације правника и студената памтиће професора Перовића као највећег стручњака и изузетног предавача у области грађанског и облигационог права, а његове идеје о природном праву, правди, толеранцији и култури разума наставиће да негују правници које је три деценије окупљао на Копаонику, у оквиру чувеног „хексагона природног права”.
Последњи интервју „Политици”
Професор Перовић је често био саговорник „Политике” у вези са темама из области грађанског права и решењима будућег грађанског законика. У последњем интервјуу који је дао за наш лист, у октобру прошле године, под насловом „Право и заповест разума”, професор је истакао: „Пре него што говоримо о владавини права, неопходно је да изградимо владавину културе мира и опстанка”.
Био је председник Савеза Удружења правника Србије и Републике Српске (раније Удружења правника Југославије), организације која има значајну улогу у домаћем и иностраном правном животу. Председник суда Србије и Црне Горе био је од оснивања 2004. године до престанка Државне заједнице СЦГ, а за судију овог суда био је изабран једногласном одлуком Скупштине СЦГ. Председник Комисије за израду Грађанског законика Републике Србије постао је одлуком Владе Републике Србије од новембра 2006. године и сада је био у петом мандату председник Одбора за полагање правосудног испита Министарства правде Србије.
Професор Перовић је у четири мандата био председник арбитражног суда Привредне коморе Србије и члан законодавноправне комисије Скупштине Републике Србије. Дугогодишњи је арбитар међународних арбитража, институционалних и повремених арбитража у области привредних и трговинскоправних односа.
Од 1980. године до сада био је главни уредник часописа „Правни живот”, а члан је редакције и главни уредник више правних часописа, коментара закона, едиција и енциклопедија права.
Био је у четири мандата председник Научног друштва Србије, које се састоји из четири одељења: природно-математичког, техничког, медицинско-биолошког и одељења друштвених наука.
Носилац је Ордена Карађорђеве звезде, као и бројних иностраних повеља и признања додељених од стране правничких асоцијација и академија права, затим Златне плакете Удружења правника Републике Српске, као и Златне повеље Правног факултета Универзитета у Бањалуци.
Био је члан Словенске академије знаности и уметности од 1987. године, Црногорске академије наука и умјетности од 2000, Академије наука и умјетности Републике Српске од 2004, Македонске академије наука и уметности од 2009. године, а у јануару ове године изабран је за члана Руске академије наука. За члана Међународне академије за упоредно право (International Academy of Comparative Law), основане у Хагу 1924, сада са седиштем у Паризу, изабран је јула 2006. године, а од 1998. године је члан „Association Henri Capitant des Amis de la Culture Juridique Francaise”.
Никада није био члан ниједне политичке партије, истиче се у саопштењу Удружења правника Србије.
Професор Перовић је аутор више књига, уџбеника и монографија, научних студија и великог броја радова публикованих у домаћим и иностраним издањима из области грађанског права, компаративног права и филозофије права. Многа од ових дела објављена су на француском, немачком и енглеском језику, као и на мађарском, пољском, руском, шпанском и кинеском. Укупним научним делом у овим областима утицао је на развој опште правне мисли, теорије и праксе, како наше, тако и европске правне цивилизације.
Академик проф. др Слободан Перовић је својим укупним научним, стручним и моралним интегритетом утицао на развој правне теорије и праксе и стекао научни ауторитет и углед у земљи и иностранству.
Сахрана професора Перовића биће у среду, 20. фебруара, са почетком у 11.30 часова на Новом гробљу у Београду. Опело почиње у 12 часова. Комеморација ће бити одржана у понедељак, 25. фебруара, у 17 часова, на Правном факултету Универзитета у Београду.
Random autor