Велики пољски и светски песник и есејиста Адам Загајевски преминуо је прексиноћ у Кракову, саопштила је издавачка кућа „Архоипелаг”.
Адам Загајевски је рођен у Лавову, у данашњој Украјини, 1945. године. После окончања Другог светског рата породица Загајевски преселила се у Гљивице, град у Шлеској. Загајевски је студирао филозофију и психологију у Кракову, где је, радећи као професор филозофије, живео до 1980. године. Био је истакнути представник пољског књижевног Новог таласа. Његове песме писане током седамдесетих и осамдесетих година представљају један од најупечатљивијих примера социјалног веризма у европској поезији тог времена.
Почетком осамдесетих година Загајевски се пресељава у Сједињене Америчке Државе, где је био универзитетски професор у Тексасу, док је један део сваке године живео у Паризу. После пада Берлинског зида, Загајевски градовима у којима живи поново придружује и Краков, у коме је последњих година највише и боравио.
Друга велика фаза у поезији овог песника почиње деведесетих година. Обележена поетиком магијског веризма, поезија Адама Загајевског у овом периоду окреће се тихом, суптилном и промишљеном преиспитивању људске свакодневице, као и малим чудима и мистици малих ствари у свакодневним околностима.
Један је од најпревођенијих пољских песника, његове песме и есеји објављени су на свим водећим светским језицима. Загајевски је рано почео да буде превођен на српски језик и у преводима Петра Вујичића и Бисерке Рајчић на српски језик је преведен већи део његовог опуса. Цењен и поштован у неколико генерација српских песника, Адам Загајевски је боравио у априлу 2008. године у Београду и Новом Саду, као гост свог српског издавача „Архипелага”. Његово књижевно вече у Културном центру Београда један је од најпосећенијих књижевних догађаја у Београду у тој деценији. Из песниковог сусрета с Београдом настала је и песма „Аутопортрет” која је објављена у књизи „Невидљива рука”: „април у Београду, богиње недавног рата, / набујао Дунав подсећа на безбрижну младост у Немачкој...”
Загајевски је добитник већине најпрестижнијих међународних награда за поезију. Међу наградама које је овај песник добио налази се и Европска награда за поезију „Петар Крду”, која му је додељена у Вршцу 2014. године, Међународна награда „Књижевни пламен” која му је додељена у Подгорици 2018, као и награда „Атлас европске лирике”, коју је примио у Бањалуци 2019. године. Загајевски је годинама помињан као један од најозбиљнијих кандидата за Нобелову награду за књижевност.
Познате су његове књиге песама: „Саопштења”, „Месарнице”, „Писмо”. „Ода множини”, „Путовати у Лавов”, „Платно”, „Огњена Земља”, „Жеђ”, „Антене” и „Невидљива рука”. Најважније књиге есеја Адама Загајевског су „Мали Ларус” и „Одбрана ватрености”.
У издању „Архипелага” објављене су песничке књиге Адама Загајевског „Антене” и „Невидљива рука”, као и књига есеја „Одбрана ватрености”.
Random autor