Министар културе изразио жаљење због смрти Оље Ивањицки
Министар културе Србије Небојша Брадић изразио је данас жаљење због смрти сликарке Оље Ивањицки и истакао да ће њено дело остати један од стожера српске културне историје и баштине.
„Оља Ивањицки је била довољно храбра и самостална да мења конвенције, успоставља нови уметнички поредак и уводи нове вредности”, навео је Брадић у саопштењу поводом смрти сликарке.
Он је истакао да се Оља Ивањицки својим „снажним и богатим сликарским опусом, али и остварењима и пројектима из других области на упечатљив и неизбрисив начин уписала у мапу нашег поимања уметности и свакодневног културног живота”.
„Као што је то чинила у уметности, и у личном животу је на најплеменитији начин радила за заједничко добро, а да при томе не изгуби сопствену аутентичност и посебност креативне енергије”, навео је Брадић.
Већина наших уметника данас је остала затечена на вест о изненадној смрти сликарке Оље Ивањицки, коју су примили са изненађењем и великим жаљењем.
Њен дугогодишњи пријатељ, сликар Зоран Вуковић, казао је за Танјуг да је била прва дама нашег сликарства, да је била уважавана у нашој средини, али и у свету.
„Остаће забележена као окосница и стуб српске ликовне сцене”, реко је он.
Додао је да, иако су били различитих сликарских сензибилитета, уважавали су се међусобно.
„Широко је била образована, иако је преминула, преживела је као сликар”, казао је Вуковић.
Сликар и декан Факултета ликовних уметности Слободан Роксандић рекао је да је Оља Ивањицки заузимала велико место у послератној уметности, да је имала посебан имиџ и да је била уважавана.
„Она је била један од 'камења у мозаику' наше ликовне сцене, а сада смо остали без ње”, додао је он.
„Губитак је, јер посебност којом је одисала није била херметичка, већ отворена и јединствена”, закључио је Роксандић.
Радован Лале Ђурић, са којим је Оља Ивањицки основала Ниш арт фондацију, казао је Танјугу из Њујорка да је ово тужан дан за културу Србије.
Подржавала је младе уметнике и треба да им остане узор, казао је Ђурић истакавши да је смрт Оље Ивањицки огроман губитак и за домаћу и за светску ликовну сцену.
БЕОГРАД - У Београду је данас у 78. години живота преминула наша позната сликарка Оља Ивањицки, јавила је Радио Телевизија Србије.
Оља Ивањицки је рођена у Панчеву 1931. у породици руских емиграната.
Њени родитељи, отац Василиј Васиљенко Ивањицки и мајка Вероника Михајловна Пјотровска су у Србију дошли као прогнаници из Русије након Октобарске револуције.
Оља је у Крагујевцу живела све до доласка у Београд, где је студирала вајарство на Академији за ликовне уметности у Београду.
Мада је уписала вајарство, од самог почетка се углавном бавила сликарством.
Године 1957. завршила је Академију ликовних уметности у класи професора Сретена Стојановића.
По завршетку постдипломских студија, 1962. године добила је посебно признање и стипендију Фордове фондације за наставак студија у САД.
Са групом сликара - Леонидом Шејком, Милићем од Мачве, Милованом Видаком, Светозарем Самуровићем, Костом Брадићем, Синишом Вуковићем и другима, 1959. године, као једина жена сликар основала је групу "Медиала", коју су представљали млади сликари, писци, филозофи, архитекте, композитори.
Свим члановима "Медиале" била је заједничка једна једина идеја: бескрајна љубав према уметности и бескрајно веровање у њене свеукупне моћи.
Оља Ивањицки је имала 87 самосталних изложби у земљи и иностранству. Шездесетих година прошлога века прва је почела са поп артом у Београду, а припремала је и изведбе које се памте. Њене слике налазе се у многим музејима и галеријама широм света.
Између осталог, излагала је у музеју "Метрополитен" у Њујорку, Музеју савремене уметности у Београду, Музеју модерне уметности у Скопљу и на факултету "Добс Фери" у Њујорку.
Добитник је многих награда и признања. Изабрана је за најбољег сликара двадесетог века у Југославији на основу гласања спроведеног међу југословенском публиком.
Добитник је и "Седмојулске" и "Вукове" награде за животно дело, највећих признања у земљи.
РТС, Агенције