Богати сценски живот преселио у вечност

Драмски уметник Иван Бекјарев преминуо је прекјуче у Београду у 75. години од последица вируса корона. Бекјарев је за време снимања филма „Било једном у Србији” Петра Ристовског у Лесковцу открио да је позитиван на вирус корона. Снимање филма је обустављено, а глумац је тада изјавио да је на Инфективној клиници у Београду, у којој је лечен од краја октобра, и да нема симптоме. Касније се, међутим, његово стање погоршало.

Рођен 6. априла 1946. у Београду, у браку Ђорђа, економисте, и Радмиле, домаћице, Иван Бекјарев глумом је почео да се бави још у основној школи, а у гимназији је то већ било професионално. За пријемни испит на Факултету драмских уметности у Београду спремали су га његове прве комшије: Оливера и Раде Марковић. Становали су у истој згради, а једног дана приредили су му изненађење које је Бекјарев доживео као чудо.

„Зауставили су ме на степеништу и казали ми да имају улогу за мене у позоришту које су они основали. Тада сам био на сцени с Оливером, Радетом, Мићом Томићем, Предрагом Тасовцем, Гутом Добричанином, Павлом Минчићем”, често је причао Бекјарев.

Студије глуме на ФДУ завршио је у класи Мињe Дедићa и Миленкa Маричићa, у којој су били и Милан Гутовић, Јосиф Татић, Ђурђија Цветић, Соња Јауковић, Добрила Илић, Светлана Бојковић, Весна Латингер. Преко Весне и Ђурђе, присећао се Бекјарев, везали су се за „Политику”, јер су им супрузи били новинари Павле Лукач и Авдо Мујчиновић. Редитељ Бојан Ступица примио је већину њих 1968. године у ансамбл ЈДП-а. Прогласили су их тада за „Бојанове бебе”.

Иза Ивана Бекјарева је богат сценски живот. Оставио је за собом више од 150 улога у позоришту, од чега око 60 у Југословенском драмском позоришту, чији члан и првак је био 33 године, играо је у више од 50 филмова, у бројним телевизијским серијама и емисијама. Глумац Стево Жигон је знао за његов водитељски рад, па је предложио оснивачу Студија Б да узме Бекјарева за сарадника. Постао је члан прве екипе ове радио-станице коју је основала „Борба”, а 1. априла 1970. године њеним слушаоцима пожелео је „добар дан”. Затим је прешао у Радио Београд. Играо је и певао главне улоге у многим кабареима и мјузиклима, оперетама... Као гост је играо главне улоге и у осталим београдским позориштима, као и у више позоришта у Србији.

Из богатог позоришног опуса посебно је издвајао представе „Марио Мађионичар”, „Не очајавајте никад”, „Зврчак”, „Дундо Мароје”, „Ноћас је ноћ”, док је за представу „Побратим” у Народном позоришту у Београду добио Октобарску награду. А међу филмовима: „Боксери иду у рај”, „Живот је леп”, „Ноћ у кући моје мајке”, „Довиђења у Чикагу”, „Буре барута”… Једна од последњих улога била му је у филму „Име народа” Дарка Бајића, који је ових дана почео да се приказује у биоскопима. За допринос филму добио је плакету Југословенске кинотеке, а био је и члан Академије за филмску уметност и науку (АФУН).

(Фото Р. Крстинић)

Играо је и у великом броју телевизијских серија, укључујући „Бољи живот” и „Срећне људе”, захваљујући којима је упамћен по улогама Курчубића и Деспотовића. Ту су и серије „Отписани”, „Више од игре”, „Крај династије Обреновић”, „Горки плодови”…

Најбољу улогу, тврдио је, одиграо је у серији „Бањица”, у којој је тумачио злогласног управника нацистичког логора Вујковића, за коју је 1984. године проглашен за телевизијску личност године у Југославији.

Бекјарев је 16 година био уметнички директор и селектор међународног Фестивала монодраме и пантомиме у Земуну. Радио је и као редован професор глуме на Академији уметности у Београду. Упоредо са глумом, био је активан и у спорту. Играо је као јуниор фудбал у Звезди, био члан скупштине фудбалског и кошаркашког клуба Црвена звезда. Представа „Глумчина” последња је у низу представа на којима је истрајавао Бекјарев, а коју је посветио свом колеги Зорану Радмиловићу. Свој легат поклонио је „Адлигату”, у којем се налазе његове дипломе, повеље, захвалнице, оригинални костими, књиге са посветама...

Вучић: Великан нашег глумишта

Председник Србије Александар Вучић упутио је телеграм саучешћа поводом смрти глумца Ивана Бекјарева. „Са великом тугом сам примио вест о смрти једног од великана нашег глумишта, сјајног и непоновљивог Ивана Бекјарева. Памтићемо његове маестралне улоге, његову изузетну личност и јединствени таленат којим је заувек обогатио и задужио филмску и драмску сцену Србије и региона”, навео је Вучић у телеграму саучешћа.

Он је изразио најдубље саучешће породици и поштоваоцима дела Ивана Бекјарева.

Брнабићева: Улогама је давао лични печат

Председница Владе Србије Ана Брнабић упутила је телеграм саучешћа породици преминулог глумца Ивана Бекјарева. „У име чланова Владе Србије и своје лично име, упућујем изразе најискренијег саучешће породици, пријатељима и некадашњим студентима Ивана Бекјарева. Напустио нас је човек великог глумачког талента, чиме је српско глумиште осиромашено за још једно велико име”, навела је премијерка. Она је додала да ће Бекјарев остати упамћен по бројним и разноврсним филмским и позоришним улогама, којима је увек и без изузетка, давао свој лични печат.

Маја Гојковић: Србија остала без једног од најзначајнијих глумаца

Потпредседница Владе Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић упутила је телеграм саучешћа породици Ивана Бекјарева, наводећи да је Србија остала без једног од најзначајнијих глумаца, јавио је Танјуг.

„Са дубоким жаљењем примила сам вест о смрти великана наше глумачке сцене Ивана Бекјарева и изражавам искрено саучешће породици и пријатељима”, навела је Гојковићева у телеграму.

Она је додала да је Србија остала без једног од најзначајнијих српских и југословенских глумаца који је оставио изузетно велики допринос у свим аспектима своје професије: позоришној, филмској и телевизијској.

„Иза себе је оставио прегршт изузетних улога које ћемо памтити, а своје знање је безрезервно преносио као професор и на глумачку сцену изнео бројна позната имена. Ово је велики губитак за српску уметничку и глумачку сцену”, навела је Гојковићева.

Дачић: Српски народ ће вечно памтити Ивана Бекјарева

Председник Скупштине Србије Ивица Дачић упутио је телеграм саучешћа породици Ивана Бекјарева, кога ће, како је рекао, српски народ вечно памтити, пренео је Танјуг.

„Са тугом и жаљењем сам примио вест о смрти великог човека, глумца и легенде југословенског и српског културног стваралаштва. Одлазак великана српског глумишта који је обележио цело једно раздобље у историји наше кинематографије велики је губитак за породицу, али и за све генерације које су стасавале уз његова бројна глумачка остварења”, навео је Дачић.

Он је рекао да иза свачијег одласка остаје празнина, а да је, када одлазе изузетни, та празнина и пространија и тешко попуњива.

„Иван Бекјарев није глумио у сваком домаћем филму, али је зато скоро сваки добар филм био незамислив без њега. Као носилац карактерних улога оставио је неизбрисив траг у историји српске културне сцене, баш као и у нашим срцима”, истакао је Ивица Дачић.