Preminuo muftija Hamdija Jusufspahić

Počasni reis-ul-ulema i dugogodišnji muftija beogradski Hamdija Jusufspahić preminuo je po podne u Beogradu, saopštio je Rijaset Islamske zajednice Srbije.

„Našeg vrhovnog poglavara ispratićemo zajedničkom molitvom, dženaza namazom, 1. aprila, nakon džume namaza u 14 časova u Bajrakli džamiji u Beogradu”, navedeno je u saopštenju.

Hamdija Jusufspahić obavljao je dužnost beogradskog imama i muftije od 1967. godine. Na dužnost muftije Islamske zajednice Srbije izabran je u Nišu 1994. godine, a ujedinjenjem Islamske zajednice Srbije 2006. godine postao je prvi reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije, podseća se u saopštenju.

Od 2008. godine je u penziji, nakon čega je Vrhovni sabor Islamske zajednice Srbije doneo odluku da ga imenuje za doživotnog, počasnog vrhovnog poglavara, reis-ul-ulemu Islamske zajednice Srbije, navedeno je u saopštenju.

Muftija Hamdija Jusufspahić rođen je 1937. godine u selu Zanesovići, između Bugojna i Gornjeg Vakufa. Medresu u Sarajevu završio je 1958. godine i kao jedan od najboljih učenika, dobio je stipendiju za nastavak školovanja u Egiptu.

Tamo je upisao Islamski teološki fakultet i bio prvi Jugosloven koji je ovaj fakultet završio. Kasnije je završio i postdiplomske studije na Odseku za filozofiju u Kairu. Pre dolaska u Beograd, 1967. godine, kada je postao muftija beogradski i imam Bajrakli džamije, bio je imam u Mostaru, Foči, Visokom.

U brojnim intervjuima za medije često je za sebe govorio da je jugonostalgičar i opisivao sebe kao Jugoslovena, Bosanca, muslimana. Gajio je dobre i prijateljske odnose sa velikodostojnicima drugih crkava i verskih zajednica, ali je stalno ukazivao i na probleme sa kojima se suočavaju muslimani u Srbiji.

Bolelo ga je, na primer, što u Beogradu nema muslimanskog groblja. Predsednik Srbije, Tomislav Nikolić 2012. godine odlikovao ga je Sretenjskim ordenom prvog stepena za naročite zasluge i lični doprinos u razvoju međuverske saradnje, verske tolerancije i dostojanstvenom predstavljanju Republike Srbije i njenih građana u inostranstvu, posebno u zemljama muslimanske većine.