Komemoracija novinarki Gordani Suši (1946–2021), na kojoj je istaknuta njena beskompromisna borba za novinarsku profesiju, održana je juče u Beogradu.
Njene kolege i prijatelji Jugoslav Ćosić, Lazar Lalić, Velimir Ilić, Branka Prpa i Željko Bodrožić ukazali su na Sušina zalaganja za standarde profesionalnog novinarstva u vreme vlasti Slobodana Miloševića, te naglasili da od svojih principa nije nikada odustajala uprkos pritiscima, prenosi Beta.
Na komemoraciji koja je počela minutom ćutanja, naglašeno je da se Suša borila za istinu i pravdu i da je novinarima „u amanet” ostavila da se ne povlače pred tiranima i kriminalcima.
Bodrožić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), rekao je da je 22. jun, kada je Suša umrla u Beogradu, bio tužan dan za NUNS, novinare u Srbiji i regionu jer je, kako je istakao, „otišla jedna od najboljih”. Jugoslav Ćosić je istakao da je Suša bila u službi istine „uvek i u svakoj prilici”, bez obzira na okolnosti, što je podrazumevalo posvećenost, ali donosilo i neizvesnost. Istakao je da je Suša beskompromisno štitila novinare, njihov kredibilitet i standard, te da je bila borac za ljudska prava.
Lalić je naveo da kada god pomisli na Sušu, pomisli na hrabrost, novinarsku profesionalnost i borbu za objektivnu informisanje. Branka Prpa je, podsetivši da je, po Alberu Kamiju, pobunjeni čovek onaj koji kaže „ne!”, rekla da je Suša bila upravo takva, dok je Velimir Ilić rekao da je 22. juna, kada je Suša umrla, nastala praznina u srpskom i jugoslovenskom novinarstvu koju je teško nadoknaditi i da „zadugo niko neće moći da stane na njeno mesto”.
Suša je tokom duge i bogate karijere radila pretežno u elektronskim medijima (RTS, Jutel, VIN), kao i u štampanim medijima („Borba”, „Naša Borba”, „Danas”, „Blic”). Bila je jedna od osnivačica NUNS-a i predsednica od 1999. do 2002. godine. Od 2011. do 2016. godine bila je članica Saveta REM-a.
Random autor