Gordana Gordić, istoričarka umetnosti koja je istrajno godinama radila na otkrivanju i predstavljanju beogradskog kulturnog nasleđa, preminula je u Beogradu 1. jula.
Šezdesetih godina je počela pionirski rad na sistematskoj evidenciji, istraživanju, valorizaciji i zaštiti arhitektonske baštine što je rezultiralo nezaobilaznim katalogom „Arhitektonsko nasleđe Beograda”, koji je dugo bio i jedini priručnik koji se bavio arhitektonskim nasleđem Beograda i izazov stručnjacima da se zainteresuju za zanemarene vrednosti grada.
Rođena je 1939. godine u Beogradu. Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Beogradu, a Filozofski fakultet u Beogradu (grupa za istoriju umetnosti) upisala je 1957/58 godine i diplomirala 1962. Odmah po završetku studija (1962) zaposlila se u Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, gde je radila do 2004. godine.
Uz redovan posao istoričara umetnosti-konzervatora, Gordana Gordić je objavila zbirku razglednica dr Sergeja Dimitrijevića „Pozdrav iz Beograda” 1986. godine. Sistematsko prikupljanje podataka o nekadašnjem Beogradu vezalo ju je za potomke uglednih porodica i učinilo njihovim izuzetnim poznavaocem, što je opredelilo izdavače da za dva toma knjige „Uspon Beograda” iz 1994. i 2000. godine, upravo ona bude jedan od njenih priređivača.
Stalno ističući da kulturna baština zaslužuje da bude bolje predstavljena Gordana Gordić je u Parizu, Pragu, Moskvi, Sankt Peterburgu, Nižnjem Novgorodu, Jaroslavlju, Plovdivu, Varšavi, Cirihu, Bernu, Lionu, Sofiji, Alma Ati, ali i širom Jugoslavije, a zatim Srbije i Crne Gore organizovala izložbe o kulturnim dobrima Beograda.
Zahvaljujući njenom zalaganju specifična oblast kao što je zaštita spomenika kulture postala je zanimljiva i za novine, radio i televiziju. Bila je stalni saradnik kulturnih rubrika „Politike”, „Politike ekspres”, „Večernjih novosti”, „Politikinog Zabavnika”, časopisa „Duga”, „Ilustrovana Politika” i „Stari grad”.
Za ukupan doprinos koji je dala zaštiti kulturnog nasleđa, Društvo konzervatora Srbije joj je 1997. godine dodelilo godišnju nagradu. Godine 2001. za trajni doprinos kulturi glavnog grada, Kulturno-prosvetna zajednica Beograda dodelila joj je zlatni Beočug. Nezaobilazne su i nagrade Ruske akademije arhitekture, kao i Društva arhitekata Rusije za izložbu i katalog „Ruski arhitekti u Beogradu” i brojne nagrade, priznanja, povelje i plakete Skupštine grada Beograda, Dečjeg kulturnog centra i Urbanističkog zavoda, Turističke organizacije Beograda i drugih.
Sahrana Gordane Gordić je danas na Novom Bežanijskom groblju u Beogradu. Opelo počinje u 12.00 sati, a sahrana u 12.30.
K. R.