Na vest da je korona presudila poznatom muzičaru Dragoljubu Đuričiću (10. februar 1953 ‒ 15. mart 2021), rođenom Cetinjaninu, koji je preminuo juče u bonici „Dragiša Mišović” u Beogradu, mnogi sugrađani su mu odavali poštu svojim porukama. Jedna od njih, dirljiva, glasila je: „Dragoljub Đuričić je bio naš bubnjar pobune i slobode!”
Pamtimo ga kao nezamenljivog člana „Ju grupe”, sastava „Leb i sol”, „Kerber”, bendova koji su pratili Zdravka Čolića i Đorđa Balaševića. Prisećajući se tog perioda isticao je:
‒ Bubnjevi su apsolutni pokretač, možda su nekada bespravno na sceni pozadi. Mislim da sam samo oslobodio muziku stege i zakona, jer je bubanj totalni fundament. Kada u bendu imate dobrog bubnjara mislim da je onda orkestar dobar. Nema dobrog orkestra bez dobrog bubnjara.
Pisao je muziku za pozorišne predstave i o tome ovako govorio:
‒ Pozorište obožavam, to je nešto posebno, tu treba da napravite dopunu, a da ne smetate, to je jedna posebna muzička kategorija. Uradio sam puno predstava za pozorište i puno i sa grupom „Leb i sol”, gde sam zapravo i shvatio da to mogu da radim sam. Mislim da su neke stvari ušle u istoriju naše kulture kao predstave „Zapali me”, „Bliže”, „Art”, „Reservior Dogs” „Ujka Vanja”, „Derviš i smrt”, a posebno balet „Dr Džekil i mister Hajd” u Narodnom pozorištu.
Svojevremeno je Đuričić uvršten među 30 najboljih bubnjara na svetu. Izgledao je snažno i neuništivo, pa se vest da ga više nema prihavata s nevericom. Pamtimo ga po neverovatnoj i nezaboravnoj muzici kojom je uspevao da spaja ljude, da ih ujedini. Između ostalog i po građanskim protestima 1996. godine, kada je predvodio grupu od 30 bubnjara. Za doček 1997. godine svirao je na centralnom gradskom trgu pred oko milion ljudi, koji su iz protesta prema tadašnjoj vlasti izašli na beogradske ulice. U organizaciji pokreta „Otpor”, svirao je na koncertu priređenom za doček 2000. Pravoslavne nove godine pred oko 200.000 ljudi.
‒ Otpor kao otpor je prošlost možda je i degradirao, ali bubnjevi su ostali. I svi ih se sećaju, oni su bili i ostali signal neke vere i pozitivnosti, ali to se ne odnosi na one koji su bubnjeve zloupotrebili ‒ govorio je ponositi Cetinjanin Dragoljub Đuričić, koji nam je ostavio svoje delo da ga se često prisetimo.
Biljana Lijeskić